Do Radlina, śląskiego Betlejem

Niezwykła betlejkowa przystań na Górnym Śląsku zachwyca co roku wybuchem twórczości i niespotykanej radości. Rozśpiewany Radlin słynie z barwnych i niebywale pomysłowych konkursów teatralnych. Wszystko to odbywa się w zimowej, magicznej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia. "Radlińskie Betlejki" trwają od grudnia do stycznia i są doskonałą przystanią dla wszystkich, którzy chcą wypłynąć w podróż w głąb bożonarodzeniowych tajemnic.

Pospolite ruszenie


Pastorałkowa i kolędowa obfitość sprawia, że rodzinne biesiadowanie wyzwala w ludziach niespotykaną energię i chęć dalszego tworzenia. W tę nietuzinkową podróż do Betlejem zaangażowali są duzi i mail, grubi i chudzi, demonstrując swoje najlepsze pomysły na jasełkę, szopki i kolędowanie. To powszechne pospolite ruszenie wydobyło już niejedna pastorałkę, która zachwyciła niegdyś nie gdyś naszych pradziadków i natchnęło do stworzenia kolęd zupełnie nowych. Są tu tańce, zabawa, śmiech i prawdziwe aktorstwo.

Betlejki warte odkrycia


Raz rozbudzona dziecięca ciekawość wzmaga się z nieprawdopodobną siłą! Kolorowe ubranka i zadziorne miny małych wykonawców pokazują, jak wiele jest w nas pogody ducha i spontanicznego wigoru. "Radlińskimi Betlejkami" naprawdę warto się zainteresować. Po pierwsze dlatego, że samemu wziąć w nich udział (zaproszone są przedszkolaki, a także uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, oraz wszystkie dzieci i cała młodzież skupiona wokół rozmaitych ośrodków pozaszkolnych z całej Polski. Po drugie w "śląskim Betlejem" zasmakujemy prawdziwie odświętnej atmosfery i z pewnością pogłębimy znajomość polskich zwyczajów obrzędów.

Najpiękniej zagrajom Wom w Radlinie!


Ale to było śpiewane! W tym roku, spośród nich aż czternaście grup przedstawiało Wilijo po naszemu. Były to widowiska w gwarze śląskiej, kolędy i pastorałki. Śpiewali tyż po naszymu.       Ale jak już po naszymu, to myśla, że kożdy z tych co to piszom scenariusze abo też cołkie legendy i prawdy o narodzeniu Dzieciątka, o tym jak wyglądała wilijo, cołko jej dziyń aż do wieczerzy,           a potym do pastyrki, powinni powspominać te tradycyjne u nas wilije razem ze swoimi starzikiami, żeby prawda o tej jakże pięknej tradycji przekazać potomnym - mówi Irena Sauer, która od pięciu lat przewodniczy jurorom Przeglądu.

Czas i przestrzeń do przejścia


Dziecięce zespoły, którym nadają dorośli wychowawcy, angażują całe środowiska, miasta, powiaty a także media. Od tego roku jednym ze sponsorów jest również POZNAJ ŚWIAT. Magnetyczny przegląd widowisk Bożonarodzeniowych przyciągnął już tysiące młodych wykonawców odkrył już niejeden talent. Wyprawa do "śląskiego Betlejem" tak naprawdę jest wyprawą w kilku wymiarach.   W ten niebanalny sposób możemy podróżować po południu Polski, poznać bogactwo świata kultury, odkryć wrażliwość twórców a także - przekroczyć czas i przestrzeń. Jednym słowem "Radlińskie Betlejki" to takie piękne śpiewanie!

Źródło: "Poznaj Świat"

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę Urzędu Miasta Radlin zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale