Mohelnický betlém

5 stycznia br., na zaproszenie pani Dagmary Tkáčovej dyrektora Domu Dzieci i Młodzieży odwiedziłem zaprzyjaźnione Mohelnice. Było to pierwsze robocze spotkanie, które z pewnością zaowocuje współpracą pomiędzy naszymi placówkami.

Panie Dagmara i Vlasta Jirásková - długoletni dyrektor Mohelnickiego Domu Kultury, znając moje zainteresowanie wszystkim co wiąże się z Bożym Narodzeniem, poprowadziły mnie szlakiem  betlejemskich osobliwości. Panie starały się pokazać, jak ten szczególny czas przełomu starego i nowego roku eksponowany jest  na Morawach.

Pierwszym przystankiem było Muzeum Mohelnic. Złapaliśmy ostatnią okazję by obejrzeć wystawę rękodzieła artystycznego zatytułowaną „O perníku”, gdyż trwała tylko do 7 stycznia br. Dyrektor muzeum pan Zbyněk Žouželka pokazał piernikowe wyroby, które kusiły oczy pięknymi kształtami, a nos aromatem korzennych przypraw.

W oddalonym od Mohelnic o 15 km Uničovie, na przepięknym rynku odwiedziliśmy Miejskie Centrum Informacji. Pani Dagmar Entrová zaprosiła nas do galerii, w której czynna jest ekspozycja rękodzieła o tematyce bożonarodzeniowej. Wykonawcami prezentowanych prac są uczniowie tamtejszych szkół. Wśród eksponatów m. inn. stare i współczesne kartki świąteczne, anielska i diabelska choinka, czy zrobione różnorodną techniką szopki.
Jednak główną atrakcją galerii jest „Uničovský betlém”, który w 2007 roku wykonał libinský rzeźbiarz pan Lubomír Ledr. W tym roku szopka wzbogaciła się o trzy figurki muzykantów.
W Mohelnicach czekał na nas pan Pavel Nenkovský - człowiek instytucja, twórca i organizator festiwalu „Mohelnicki Dyliżans”, inicjator współpracy obu miast, zarazem opiekun i przewodnik po kolejnej atrakcji, która jest chlubą miasta.

W kaplicy św. Anny w kościele pw św. Tomasza z Canterbbury znajduje się „Mohelnický betlém”. Autorem tej imponującej szopki jest Josef Nedomlel, który tworzył ją ponad 30 lat. Po jego śmierci    w 1990 r., dzieło kontynuuje syn Franciszek, który w 2003 roku wyrzeźbił figurki muzykantów. Na tle świerkowych choinek, na zielonym mchu, stoi 16 budowli, 46 owieczek i 24 figur wykonanych z lipowego drewna i wysokości od 15 do 22 cm. Większość eksponatów jest ruchoma i podświetlana. „Mohelnický betlém” można podziwiać każdego roku od pasterki do Święta Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego).

Gospodarze z Mohelnic przyjęli zaproszenie na koncert laureatów XV„Radlińskich Betlejek”.

Z betlejkowym pozdrowieniem
Piotr Cybułka
Dyrektor
Ogniska Pracy Pozaszkolnej
w Radlinie

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę Urzędu Miasta Radlin zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale