Wrocław 2015 - Gitarowy Rekord Guinnessa

Od wielu lat, pierwszego maja, Wrocław zamienia się w stolicę gitary. Na każdym kroku widać ludzi w różnym wieku z gitarami w pokrowcach na plecach na ulicach miasta. W tym roku z powodu poważnych prac remontowo-budowlanych na rynku imprezę przeniesiono w okolicę Hali Stulecia. By łatwiej było przemieszczać się przyjezdnym, udostępniono dla nich nieodpłatną komunikację miejską.

W tym roku zagrały 5003 gitary. Rekord, który pobiliśmy w ubiegłym roku wynosił 7344 uczestników. Powodem mniejszej niż zwykle frekwencji, był deszcz i przenikliwe zimno. Tym razem zabrakło specyficznego czasu spędzonego przed sceną, który wypełniały popisy światowych gwiazd gitary. Muzyka ma jednak wielką moc. Tuż przed godzina 16-tą wyjrzało słońce i plac przed Halą Stulecia zapełnił się muzykami i licznie zgromadzoną publicznością. Ten moment wspólnego grania jest rekompensatą wszelkich niedogodności i przeciwności aury. Dla niejednych trudny do ogarnięcia jest fakt, że cztery następujące po sobie akordy, cztery nuty basowe mogą wprowadzić tysiące ludzi w prawdziwą, niekłamaną euforię i zadowolenie bycia razem.

Dopełnieniem atmosfery muzycznej wyprawy była podróż koleją. Na co dzień przemieszczamy się komunikacja miejską, bądź własnym samochodem. Dla kilku uczestników była to druga lub trzecia okazja wsiąść do pociągu nie byle jakiego. W czasie podróży, gitarzyści z Radlina nie wypuszczali gitar z rąk. Grali, śpiewali, doskonale się bawili, zwracając na siebie uwagę podróżnych, którzy z zaciekawieniem i życzliwością obserwowali muzyczne ich popisy.

W trosce o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa swoim pociechom, a tym samym umożliwić wyjazd do Wrocławia, mamy Agatki i Kalinki oddelegowały tatusiów, którzy wzorowo wypełniali powierzone im opiekuńcze zadania. Spełniali przy tym większość kaprysów i zachcianek swoich pociech. Byli dumni ze swoich dzieci, że te, mogą pochwalić się grą z Nigelem Kennedym – światowej sławy skrzypkiem, gościem Leszka Cichońskiego – pomysłodawcy i organizatora bicia rekordu.

Organizatorzy zaprosili wszystkich na przyszły rok, kiedy Wrocław będzie europejską stolicą kultury, a impreza odbędzie się na wrocławskim stadionie. Mam nadzieję, że takiej okazji nie będzie można odpuścić, i w przyszłym roku, po raz piąty jechać z gitarami do stolicy Dolnego Śląska i zagrać w największej gitarowej orkiestrze świata.

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę Urzędu Miasta Radlin zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale